Jdi na obsah Jdi na menu
 

starosti

29. 5. 2011

 

  • Chrup jorka je malý, takže se stává, že zoubky stojí ve dvou řadách nebo stojí příliš blízko u sebe
  • Jork se odlišuje od ostatních psů svou dlouhou, hedvábnou srstí, jejíž struktura je blízká lidskému vlasu
  • Jork se dožívá velice vysokého věku, proto jsou orgány vystaveny dlouhému procesu stárnutí
Kroketky mají speciální velikost, tvar a měkkost, která se stará o to, aby efektivně mechanicky čistily chrup.
Rybí tuk v kombinaci s Biotinem působí na hedvábnou lesklou srst a zachovávají kůži navysušenou a nepodrážděnou.
Speciální zkušenosti s výrobou s ochranou přírodního aroma zajišťuje vysokou chutnost krmiva.
Protistárnoucí komplex - Vitamíny C a E, fenoly z hroznů a zeleného čaje pomáhají proti předčasnému stárnutí buněk. Nízký obsah fosforu a sodíku předchází problémům s ledvinami a srdcem. Pohybové ústrojí je chráněno glukosaminem a chondroitinsulfatem

Co je nutné vědět o stravě

Informace o stravě našich pejsků.
 
Štěňata do věku 3 měsíců je nutné krmit 3 až 4krát denně, od 5 měsíců 2 až 3krát denně. Mladé psy do věku cca 12 měsíců krmíme 2krát denně. Tato doporučení jsou informativní a zcela individuální. Každý pes reaguje jinak a může se stát, že si v danou dobu nic k jídlu nevezme, což může být způsobeno i změnou majitele. Je vhodné vypozorovat, jak reaguje Váš pes. Nejste-li si jisti, pak se zeptejte chovatele Vašeho pejska.
Od 10. měsíce věku stačí většinou jedno jídlo denně. To by mělo obsahovat hlavně maso (může jít i jídlo z konzervy). Jakmile pes hned veškeré žrádlo nesežere, ukliďte ho, nikdy ho nenechávejte stát, neboť pes si můsí zvyknout na přesné časy krmení. Množství krmiva je rozdílné, řídí se podle věku a velikosti psa a je ovlivněno tělesnými požadavky. Dospělý jorkšír potřebuje denně cca 100 gramů masa s 30 až 50 gramy vloček. Tentýž obsah má i 150 gramů konzervovaného krmiva nebo 50 gramů suchého krmiva.
V principu nepotřebují psi obměnu krmiva, je-li optimálně zkombinováno. Konzervované krmivo jako např. Pedigree Pal, Cesar, Dogstar atd. ve spojení s vločkami zpravidla stačí. Ale byli byste VYspokojeni, kdybyste jedli každý den totéž? V každém případě musí mít pes k dispozici dostatečné množství pitné vody (žádné mléko, neboť vede většinou k dlouhodobým průjmům).
Jestliže krmíte z konzervy, není nutné dodávat žádné další vitamíny. U doma připravované stravy je vhodné denně do stravy přidat vápník. Velmi dobré jsou produkty "Hypercoat" a "Biotin Forte", které mimo jiné podporují zdravý růst srsti. Můžete přidat denně špetku soli do krmiva, 2 až 3krát týdně rybí tuk. Můžete také přimíchat na drobno nakrájenou zeleninu, např. mrkev, špenát, cibuli a dokonce i česnek (i do konzervovaného krmiva).
Jsou 2 pravidla, která byste měli mít stále na paměti:
  1. Pes musí mít stále k dispozici čerstvou vodu.
  2. Krmivo musí mít teplotu místnosti, také maso a konzervované krmivo. Nikdy nedávejte psovi jídlo přímo z lednice.

Srdeční kolaps u psů kvůli čokoládě

Jak může čokoláda uškodit Vašemu čtyřnohému příteli? Možná budete překvapeni, jak je pro něho nebezpečná.
 
Obvzláště k vánocům a jiným velkým svátkům patří neodmyslytelně čokoláda (figurky, velikonoční zajíčci, ...). Co u lidí problémy nezpůsobuje, může být pro psy smrtelné, neboť pes je ohrožen produkty z kakaa, které obsahuje toxin Theobromin a kofein.
Smrtelná dávka pro psa je 100-200 mg na 1 kg živé hmotnosti psa. Tj. cca 3 tabulky mléčné čokolády nebo 1 tabulka hořké čokolády pro 10-15 kg psa mohou být smrtelné. Jak by to asi bylo u tak malého psa, jakým je jorkšírský teriér!!!
Psi dostanou po 4 až 12 hodinách po příjmu čokolády zvracení a průjem, dále pak třesavku, svalové křeče, ochabují jim zadní končetiny a nakonec umírají na srdeční selhání. Psi, kteří trpí epilepsií, mohou reagovat i na velmi malé množství Theobrominu.

Help!!Můj jorkšír nežere!

Často slýchávám, že pejsek nechce žrát. Páníček a panička nabízejí neustále nové varianty žrádla, jejich čtyřnohý miláček jde k misce, ohrne nos a vzdoruje dál.
 
Existují psi, kteří si dělají z krmení hru, užívají si, když panička hraje divadlo s miskou, kmitá v kuchyni, zapíná mikrovlnku, a nakonec si zoufá, když se její miláček u plné misky tváří, že umře hlady.
Častá chyba je příliš časté nabízení žrádla. Dospělému psovi stačí jedno jídlo denně. Dorůstající pes má někdy dny, kdy vystačí s menším množstvím krmení a v misce nechá nedojedené žrádlo. Psy s menším množstvím pohybu, kteří jen polehávají, spotřebují malé množství kalorií a tím pádem jim stačí menší množství krmiva.
Často volají opatrní majitelé psů a vyprávějí, že pes ještě nic nesnědl a den před tím taky ne. Když se jich pak zeptám, ukazuje se, že ke snídani dostal něco od páníčka od stolu, babička mu pravděpodobně taky něco dobrého podstrčila a pak je celkem jasné, že jeho žaludek již nic dalšího nepotřebuje. Chcete-li zdravého psa tyto zlozvyky odnaučit, musíte být důslední a nabízet psovi jen jeden druh krmení. Když ho hned nesežere, musíte mu ho sebrat, nehrát s ním žádné divadlo, později mu to krmení opět nabídnout a při dalším odmítnutí ho nechat jeden den o hladu. Ale jestli to panička dokáže? Zhýčkaný pes bude nejprve překvapen, ale velmi rychle pochopí, že vane jiný vítr. Když mu trochu vyhládne, určitě se pak nají. Ale, jak bylo řečeno, důraz klademe na "zdravého" psa, psa, který je čilý a hravý. Jestliže jde o tvrdohlavého psa, který prostě hotové suché krmivo nechce žrát, je možné ho namočit. Většinou si dá pak každý pes říci.
Od mých známých, kteří jsou též majiteli psů, vím, že vždy přelstí špatného jedlíka, když mu na dno misky natřou trochu másla nebo sýra.
Pes, který je apatický, jen leží, o nic se nezajímá a odpírá i své oblíbené jídlo, necítí se dobře, může být nemocen. Většinou se zjistí při změření teploty v konečníku, že má pes horečku. Někdy jde o rozladění žaludku, protože pes něco neznámého snědl. V každém případě je nutno se poradit s veterinářem.
Často se vyskytnou problémy, když si pořídíte nové štěně, a je prvně ve svém novém domově. Je smutné, oddělené od matky a sourozenců a v novém neznámém prostředí, s novými lidmi - no prostě je stresované. Když celý den nejeví zájem o jídlo, může to být kritické. Mladý pes potřebuje větší množství krmiva než dospělý pes, který žere méně než 3x denně a s chutí. Jestliže nepřijímá potravu, je možno mu vpravit injekcí do tlamičky trochu ve vodě rozpuštěného hroznového cukru, abyste zabránili tomu, aby štěně nemělo nízký obsah cukru v krvi a nehrozila mu smrt. Zázrak může udělat i druhý pes, kterého máte doma a který vzbudí závist a nováček se pustí s chutí do žrádla také.

Odmítání potravy

5 rad ke zvýšení chuti k jídlu
 
Dáváte si tu největší práci, abyste nakoupili pro Vašeho pejska jen to nejlepší, a on přesto ohrnuje nos?
Nedělejte si s tím starosti. Pro psa není na škodu, když vynechá jedno či několik jídel. Přesto jsou metody, jak popohnat pejska k jídlu. Zkuste to třeba takto:
1. Nikdy se nedoprošujte
Kdybyste Vy byli psem, také by se Vám asi nelíbilo, kdyby Váš páníček klečel u vaší misky a naznačoval, že to psí žrádlo je tak dobré, že Vám ho sní. Místo toho, abyste se svého psa doprošovali, měli byste mu žrádlo dát na místo, které je pro žrádlo vymezeno (i když zrovna nechce pejsek žrát) a jít pryč. Postupně se naučí své žrádlo jíst bez nějakého doprošování.
2. Nastavte časový limit
Jestliže Váš pejsek ani po půl hodině nic nesnědl, tak mu misku seberte. Dejte mu jí opět později, ale nechte mu ji zase jen půl hodiny. Psi, kteří mají neustále žrádlo k dispozici, jsou obvzláště vybíraví. Takhle mu dáte jasně najevo, že buď si to sežere nebo bude hladovět. Většina psů se rozhodne pro žrádlo než pro hladovění.
3. Nedávat psovi žádné zbytky jídla
Samozřejmě, že se pes těší, že dostane nějaké zbytky od Vašeho stolu, ale to mu může zkazit chutě a někdy mu to může i uškodit. Kromě toho, měli byste Vy chuť na psí granule, kdybyste věděli, že věčer na Vás čeká kousek steaku?
4. Někteří pejsci mají rádi teplé žrádlo
Když Váš pes pohrdá suchým krmivem, můžete mu do něj přidat trochu vlažné vody. Tím trochu změkne a působí jako vařené jídlo. Krmíte-li psími konzervami, můžete je trochu ohřát v mikrovlnné troubě.
5. Dráždit jeho čich
Při nákupu psího krmiva se vyvarujte těch, které velmi silně páchnou. Čím větší zápach tím víc jsou psi nadšení. Mnoho psů dává proto přednost žrádlu s obsahem jater a hovězího masa. Jsou ale i taková krmiva, která jsou přizpůsobena speciálně pro jorkšírské teriéry, jako např. Royal Canin mini yorkshire.
Kdy však musíme s pejskem s veterináři?
Jestliže pes nežere, i když se jedná o jeho oblíbené jídlo, nemusí to být právě proto, že zrovna nemá chuť. Ale čím to tedy může být?
Ve většině případů se nejedná o nic tak závažného. I velcí a spolehliví jedlíci nechávají někdy zbytky - když je třeba bolí břicho, když prodělají změnu prostředí nebo máte návštěvu, která se zrovna pejskovi moc nezamlouvá. Jestliže však Váš pes nežere již 3 nebo 4 dny, pak je nutné zajít k veterináři.
 
 
 

 

Portrét


Poslední fotografie


Kontakt

Natálie Bílková

natalka.bilkova@seznam.cz

Archiv

Kalendář
<< září / 2021 >>